CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

CSU Atlassib Sibiu pierde confruntarea cu Mureșul

Partida derulată în cadrul etapei a XXII-a s-a încheiat cu o înfrângere pentru CSU Atlassib. Meciul disputat la Târgu Mureș s-a încheiat  89-76, în favoarea gazdelor.

BC Mureș Tg. Mureș – CSU Atlassib Sibiu a avut un început  echilibrat.  Sibienii au reușit să țină scorul sub control și să nu dea șansa gazdelor să se distanțeze foarte mult pe tabelă. Mai mult,  jucătorii CSU Sibiu au avut momente în care au preluat conducerea. La pauză, gazdele aveau un avantaj de doar 5 puncte, dar, din păcate, lucrurile au început să se complice, în a doua parte a partidei. La capătul celor 40 de minute de joc tabela arăta 89-76 (27-24, 18-16, 20-18, 24-18).

”A fost un meci greu, un meci disputat și am avut procentaje foarte bune: 50% la aruncările de 2 puncte, 52% la cele de 3 puncte. Din păcate, am pierdut partida la recuperări, unde am fost dominați. Adversarii noștri au 37, iar noi am reușit doar 23 de recuperări”, spune Cătălin Vulc, antrenorul CSU Atlassib Sibiu.

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Milos Bojovic 20 de puncte, Octavian Popa Calotă 15 puncte, LeRoy Hurd 13 puncte, Matija Ceskovic 12 puncte, Christopher Lee 10 puncte, Brandon Johnson 4 puncte, Gediminas Zyle 2 puncte.

Miercuri, 11 martie 2015, Sibiul primește vizita echipei din Mediaș, la Sala Transilvania din Sibiu, începând cu orele 18:00. Partida va fi transmisă live pe DigiSport.