CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

CSU Atlassib Sibiu, înfrângere la Mediaș

Echipa sibiană se întoarce, din deplasare, de la Mediaș, cu o înfrângere. Cu lotul afectat de accidentările din ultima vreme, CSU Atlassib Sibiu pierde partida din etapa a X-a a campionatului, după o aruncare de trei puncte a gazdelor, efectuată în ultimele secunde.

Elevii lui Miodrag Perisic nu au început partida de la Mediaș așa cum și-au fi dorit, însă treptat și-au revenit. Deși au fost conduși chiar și la 10 puncte diferență, în sfertul al treilea, sibienii au recuperat formidabil, reușind să conducă, înaintea ultimelor 10 minute de joc, scor 54 la 60.  Din păcate, în ultimele secunde, atunci când tabela arăta egalitate,74, gazdelor le-a reușit o aruncare de la distanță, astfel că partida s-a încheiat în favoarea acestora: 77-74 (15-14, 22-19, 17-27, 23-14).

” Așa  cum ați văzut, de-a lungul meciului, am avut probleme în echipă. Brandon Johnson a jucat doar pentru că a trebuit, pentru că Flavius Lăpuște a jucat 10 minute și a comis 5 faulturi. Foarte ciudat, dar asta fost. Brandon Johnson a fost aici pe teren, în caz de nevoie. A trebuit să jucăm cu patru jucători scunzi: Calotă, Bojovic, LeVar și Brandon Johnson, ceea ce ne-a schimbat mult jocul. Am încercat să punem presiune, aceasta presiune ne-a dat rezultate, dar a fost aproape imposibil să rezistăm tot meciul cu 5 jucători. Cred că în anumite momente nu am avut noroc. Mediașul a marcat bine, în sfertul patru, de 4-5 ori de 3 puncte, dar sunt mulțumit că am supraviețuit. Am reușit, spre final, să egalăm. Bojovic a avut acea aruncare unde a fost fault, iar dacă ar mai fi avut o aruncare liberă, în plus, rezultatul ar fi fost diferit acum. Asta este. Ei au marcat aceste ultime trei puncte, de la 7-8 metri, din greșeala noastră, pentru că time out am spus că vom schimba imediat, am schimbat însă puțin mai târziu. A fost o aruncare de la 8 metri, dar nu am reacționat așa bine în acel moment, în defensivă. Oricum, vreau să felicit echipa Mediașului”, a declarat Miodrag Perisic, antrenorul CSU Atlassib Sibiu.

Au marcat pentru CSU Atlassib Sibiu: Milos Bojovic 25 de puncte, Brandon Johnson 15 puncte, Christopher Lee 14puncte,  LeVar Seals 12 puncte și Octavian Popa Calotă 8 puncte.