CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

CSU Atlassib Sibiu, înfrângere cu CS Gaz Metan Mediaș

Sibiul a cedat pe teren propriu în partida desfășurată în compania celor de la CS Gaz Metan Mediaș, din etapa a XXIII-a a LNBM, scor final 58-74 (15-14, 16-23, 15-19, 12-18).

Baschetbaliștii sibieni n-au reușit, în această seară, să facă un meci așa cum și-ar fi dorit. Deși în primul sfert au arătat că pot ține lucrurile sub control, restul partidei a aparținut oaspeților. Presiunea și-a spus cuvântul astfel că jucătorii CSU Atlassib Sibiu au ratat o mulțime de aruncări. ”Am pierdut acest meci și cred că n-au mai rămas speranțe de PlayOff. Se pare că avem un blocaj mental și ori de câte ori o echipă se distanțează la mai mult de 10 puncte, noi nu ne mai putem reveni. Așa a fost și la Mureș, așa s-a întâmplat și în această seară. Ei (n.r. jucătorii de la CS Gaz Metan Mediaș) au avut procentaj foarte bun la aruncările de 3 puncte: peste 50% la pauză și au terminat cu 43%. Din păcate, în seara aceasta, au fost mai buni ca noi”, a declarat Cătălin Vulc, antrenorul CSU Atlassib Sibiu.

De partea cealaltă, antrenorul oaspete s-a declarat mulțumit de felul în care s-au apărat elevii săi. ”Ne așteptam la un meci greu, dificil. Pentru mine, chiar dacă diferența de la sfârșit este cam mare, așa a și fost, un meci dificil. Am reușit să facem față presiunii pe care cei de la Sibiu au pus-o la începutul jocului și am reușit să ne păstrăm mai mult claritatea în atac. Vreau să remarc apărarea foarte bună a echipei pe care o pregătesc. Am primit 58 de puncte, ceea ce spune totul despre atitudinea jucătorilor în apărare. Acest meci l-am câștigat în faza de apărare”, a declarat Ovidiu Teleabă, antrenorul CS Gaz Metan Mediaș.

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Milos Bojovic 23 de puncte, Christopher Lee 13 puncte, Matija Ceskovic 9 puncte, LeRoy Hurd 5 puncte, Brandon Johnson și Slobodan Popovic câte 4 puncte.

Următorul meci pe care CSU Atlassib Sibiu îl dispută este programat pentru sâmbătă, 14 martie 2015, la orele 19:30, în deplasare la Craiova.