CS Rapid Bucuresti

VS BC CSU SIBIU

Sala Rapid București - 2024-03-31 6:00 PM

ABC CSU Sibiu încheie cu victorie TF U14M și implicit pe poziția a 5-a

ABC CSU Sibiu a îcheiat în stil mare Turneul Final al Campioanatului Național U14 Masculin. Băieții noștri au trecut în ultima partidă de ACS Dan Dacian Portocaliu București cu scorul de 54-51.

Trupa antrenată de Nikola Pavlovic și Mădălina Geleriu a reușit un să se impună grație unui sfert decisiv excelent. Prima repriză a fost una sărăcă în puncte. Primul sfert a fost câștigat de echipa noastră cu scorul de 14-8. Bucureștenii au replicat în actul secund și la pauză se înregistra scorul de 19-18 pentru „galben-albaștrii”. Reluarea jocului a adus trecerea în avantaj a celor de la Dan Dacian, pentru prima dată în joc. Echipa noastră a avut însă un răspsuns excelent în ultimele 10 minute de joc, în care a reușit să marcheze 24 de puncte și să-și apropie victoria și implict locul 5 la finalul turneului. S-a încheiat 54-51.

Luca Otgon a fost omul meciului cu 26 de puncte, 12 recuperări și 6 pase decisive. Ceilalți marcatori au fost: Popa – 9 puncte, Coroian – 7 puncte, Vulc 4 puncte, Rotar – 2 puncte, Ciora – 2 puncte, Achirei – 2 puncte, Toader – 1 puncte și Dinescu – 1 puncte.

La finalul turneului final U14 Masculin, Luca Otgon a fost inclus în cel mai bun 5 al sezonului.