BC CSU SIBIU VS

CSO Voluntari

Sala Transilvania - 2024-04-18 7:45 PM

Digi Sport, Prima Sport, FRB TV

ABC CSU Sibiu joacă între primele 8 echipe ale Campionatului Național U14 Masculin

Joi, 19 mai, au avut loc jocurile din cadrul zilei a 2-a a Turneul Final U14 Masculin al Campionatului Național de Juniori, organizat de Sibiu. Din dou s-au desfășurat 6 partide, inclusiv cea a băieților noștri. De data aceasta ACS Dan Dacian Portocaliu și-a creat un avantaj prea mare pentru a mai putea fi întoarsă pe tabelă, chiar dacă băieții noștri au luptat admirabil până la final. Partida s-a încheiat cu scorul de 70-44.

Meciul a început nefavorabil pentru ABC CSU Sibiu, adversarii marcând primele 7 puncte. Vulc a adus primele două puncte pentru echipa noastră, după care Otgon și Rotar au dus scorul la 6-9.  Doar o reușită în final de sfert au mai avut elevii lui Nikola Pavlovic și Mădălina Geleriu, iar primul sfert se încheia cu scorul de 8-18. Actul secund a fost dominat și mai categoric de echipa bucureșteană, care a avut un avantaj maxim de 25 de puncte. La pauză avea să înregistreze scorul de 20-44 pentru ACS Dan Dacian Portocaliu.

Repriza secundă a început perfect pentru băieții noștri, care nu au primit coș în primele 5 minute scurse de pe tabelă. Diferența de pe tabelă a mai scăzut, grație parțialului de 8-0. Prima reușită a bucureștenilor a venit după alte două minute. Până la final sfertului „galben-albaștrii” nu au reușit să mențină intensitatea defensivă la același nivel și nu au putut reduce prea mult din handicapul de pe tabelă. În ultima secvență de joc se pleca de la scorul de 33-52. Ultimele 10 minute au adus din nou momente bune de joc pentru favoriții tribunelor. Scorul pe tabelă nu a mai fost redus pe tabelă iar la final s-a consemnat victoria bucureștenilor, scor 70-44.