CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

A treia victorie pentru sibieni

CSU Atlassib Sibiu a bifat încă o victorie, a treia din campionat, după o partidă jucată în deplasare, împotriva celor de la U- BT Cluj Napoca.

Sibienii au plecat optimiști la Cluj Napoca și au reușit să facă un meci bun pe terenul celor de la U- Banca Transilvania, în etapa a V-a din Liga Națională de Baschet. U-BT Cluj Napoca - CSU Atlassib Sibiu s-a încheiat 82-83 (22-23, 25-14, 17-21, 18-25). ”A fost un meci foarte important pentru noi, este o victorie importantă și, mai ales că a venit așa, sunt foarte fericit pentru că am jucat tot meciul și nu ne-am dat bătuți nici când Clujul avea un avantaj de 15 puncte, nici când avantajul lor era de 10 puncte. Nu ne-am lăsat, am jucat în continuare. După primul sfert, prima dată când am fost conduși, am decis să reanalizam jocul. N-am știut că va fi așa. Așa este în baschet. Cel mai important este să joci până în ultima secundă. Așa cum știm, anul trecut, în ultimul sfert cu Clujul, aveam înainte cu 37 de secunde avantaj de 4 puncte, dar am pierdut meciul. Asta înseamnă că cine joacă până în ultima secundă, câștigă. De data aceasta, noi am jucat până în ultima secundă, data trecută a jucat Clujul, asta este. Legat de atmosferă, nu a fost așa multă lume, dar nu vreau să comentez acest lucru, nu este treaba mea. U-BT Cluj e o echipă foarte bună și arată ca o echipă. Și noi am jucat foarte bine și, așa cum am mai spus, noi într-adevăr n-am cedat, am luptat chiar până în ultima secundă, am făcut și multe greșeli, dar nu am încetat să jucăm. Asta mi-a demonstrat calitatea echipei, pentru că, în meciul cu Oradea fost la fel, acum la fel. Asta înseamnă că dacă jucăm până în ultima secundă, și vom continua în acest fel, sper că vom fi și mai uniți, cred că vom juca din ce în ce mai bine”, a declarat Miodrag Perisic, antrenorul CSU Atlassib Sibiu.

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Milos Bojovic- 24p, LeVar Seals- 18p, Cristopher Lee-13p, Slobodan Popovic-10p, Brandon Johnson-8 p, Octavian Popa Calotă- 6p și Drazen Bubnic-4p.