CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Succes important pe teren propriu contra Coronei Brașov

Echipa noastră a înregistrat un succes important pe teren propriu în etapa cu numărul 25 din Liga Națională de Baschet Masculin. Trupa antrenată de Tomas Rinkevicius s-a impus miercuri seara, 20 martie, în fața celor de la Corona Brașov cu scorul de 93-85.

„Galben-albaștri” au avut un start dominant de partidă și s-au desprins rapid pe tabelă. Avantajul a urcat la 15 lungimi după tripla lui Marc Loving, pentru ca ulterior actul inaugural să se încheie cu scorul de 25-13. Următoarea perioadă de joc a fost mai echilibrată, dar băieții noștri au păstrat ecartul format din cifre. Rareș Uță au fost remarcații finalului de repriză, care avea să se încheie cu o triplă a brașovenilor, pentru scorul de 48-36.

Reluarea jocului a adus pe parchet o echipă brașoveană mai agresivă și cu un Brandon Anderson extrem de activ în ofensivă au reușit să se apropie la două posesii. Mo Pratt a avut răspuns pe măsură și echipa noastră a rămas la conducere și după sfertul trei, care s-a încheiat cu scorul 69-63. În prima parte a actului decisiv s-a consemnat un oarecare echilibru, dar fără ca echipa de la conducere să fie pusă în pericol. Mo Pratt și-a continuat forma bună și alături de Uță și Threatt au reușit să închidă meciul, pentru o victorie importantă în economia clasamentului, 93-85.

Rareș Uță a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, 22 de puncte, lângă care a pus și 8 recuperări. Mo Pratt a strâns 18 puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive. Jay Threatt s-a remarcat cu 13 puncte, 6 pase decisive și 2 recuperări. Marc Loving a totalizat 12 puncte și 7 recuperări, iar Pavlin Ivanov 11 puncte, 2 pase decisive și o recuperare.

Au mai marcat: Gavriloaia – 9 puncte, Kuti – 5, Dragoste – 2 și Barro – 1.

În urma acestui rezultat BC CSU Sibiu rămâne în pluton fruntaș al LNBM și ocupă poziția a 4-a în Top 10, cu 7 victorii și 8 înfrângeri.

Pentru băieții noștri urmează un nou meci pe teren propriu, duminică, 24 martie, de la ora 19:15 în compania lui U BT Cluj-Napoca. Biletele pentru acest meci sunt deja disponibile AICI.