BC CSU SIBIU VS CS Dinamo Bucuresti

Sala Transilvania - 2024-05-07 7:00 PM

O nouă victorie de poveste în Sala Transilvania

Echipa noastră continuă victoriile de poveste pe teren propriu în post-sezon. În primul joc din cursa pentru locurile 5-8, disputat joi seara, 25 aprilie, BC CSU Sibiu a trecut de CSM Constanța cu scorul de 93-91, după un game-winner al lui Jay Threatt.

Trupa antrenată de Tomas Rinkevicius a început perfect partida, iar băieții noștri s-au desrpins la un maxim 13 puncte, chiar la final de act inaugural, 33-10. Actul secund nu a adus o defensivă mai aprigă din partea oaspeților, care au primit mai puțin de jumătate din punctele din primul act și reușeau să recupereze din deficit. La cabine se intra cu scorul de 49-43.

Reluarea jocului a adus din nou parcă alte două echipe pe parchet, față de prima repriză. Constanța a preluat conducerea și așa avea să încheie după 30 de minute, 62-67. Băieții noștri, din nou într-o formulă redusă, păreau că au rămas fără energie și soluții în ofensivă. Mirel Dragoste a dat semnalul revenirii, cu multe pătrunderi finalizate, la care adversarii nu au găsit antidot. Tot el în ultimele secunde a reușit o intercepție și a fost faultat antisportiv de Hill. A marcat o singură liberă, iar atacul nu a adus alte puncte pe tabelă, 91-89. Bryan Griffin a egalat cu unul dintre multele dunke-uri avute în meci. Zece secunde au mai avut băieții noștri pentru a obține victorie, iar Jay Threatt a reușit să decidă meciul în ultima secundă, cu o aruncare mai mult decât dificilă. Scor final 93-91.

Mirel Dragoste a fost omul meciului, cu 17 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă. Pavlin Ivanov a adăugat și el 17 puncte, plus 2 recuperări și o pasă decisivă. Jay Threatt a totalizat 15 puncte și 5 pase decisive. Tot 15 puncte a avut și Marc Loving, iar Rareș Uță a totalizat 13 puncte și 4 recuperări.

Au mai marcat: Gavriloaia – 9 puncte, Pratt – 5 puncte și Kuti – 2 puncte.

Meciul 2 din seria de maxim trei va avea loc la Constanța luni, 29 aprilie, cu începere de la ora 19:00.