CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Ne oprim în sferturile de finală ale Cupei României

Echipa noastră s-a oprit încă după primul joc al Final 8-ului din 2024 al Cupei României, care se desfășoară la Cluj-Napoca. BC CSU Sibiu a fost învinsă joi, 15 februarie, de CSM Constanța cu scorul de 67-63, într-un meci disputat în Sala Horia Demian.

Acest sfert de final a avut două reprize diametral opuse. În prima apărarările celor două echipe nu s-au ridicat la un nivel optim și astfel s-au înscris foarte multe puncte. Așa s-a ajuns ca la cabine să se intre cu scorul de 49-45 pentru echipa de la malul Mării Negre. După pauză, jocul s-a schimbat, apărările au început să funcționeze și coșurile au lipsit cu desăvârșire. Parțialul în sfertul trei a fost 13-9 pentru băieții noștri, care restabileau astfel egalitatea pe tabelă. Actul decisiv a început cu tripla lui Kuti, iar până la final de sfert doar Ivanov a mai găsit drumul spre coș. Fără punct în ultimele 5 minute joc, BC CSU Sibiu s-a văzut învinsă cu scorul de 67-63.

Jay Threatt Jr. a fost principalul realizator al echipei noastre, cu 16 puncte, 5 pase decisive și 3 recuperări. Mirel Dragoste a mai fost în double-digits cu 13 puncte, plus o pasă decisivă.

Au mai marcat: Kuti – 9 puncte, Uță – 7, Barro – 7, Ivanov – 5, Gavriloaia – 3, Pratt – 2 și Loving – 1.

BC CSU Sibiu joacă următorul meci în luna martie, pe teren contra lui Rapid București.