BC CSU SIBIU VS CSM Constanța

Sala Transilvania - 2024-05-04 12:00 AM

Încheiem sezonul regulat pe poziția a 6-a

Echipa noastră va încheia sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin – Getica 95 pe poziția a 6-a. Acest lucru a devenit o certitudine, după ce BC CSU Sibiu a cedat în penultima etapă pe terenul lui Rapid București, scor 87-82, după prelungiri.

Partida din Giulești a avut o desfășurare favorabilă echipei noastre pentru mai bine de 30 de minute. la pauză diferența în favaorea galben-alabștrilor era de zece puncte, iar înaintea ultimului act de 14. Tăvălugul s-a pornit în ultimul sfert, când gazdele au tăiat ecartul și au reușit să trimită meciul în prelungiri. Energia revenirii i-a purtat pe bucureșteni spre succes, la final înregistrându-se scorul de 87-82.

Marc Loving a fost cel mai bun jucător al echipei noastre cu 20 de puncte și 8 recuperări. Mouha Barro a terminat cu 14 puncte și 5 recuperări. Nandr Kuti a totalizat tot 14 puncte, plus 3 pase decisive și 2 recuperări. Jay Threatt a adunat 13 puncte, 6 recuperări și 6 pase decisive, iar Pavlin Ivanov 11 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive.

BC CSU Sibiu încheie sezonul regulat cu un meci tot la București pe terenul lui Dinamo. Partida mai are miză în clasament doar pentru echipa gazdă, care luptă în continuare pentru un loc de playoff.

La finalul etapei cu numărul 28, BC CSU Sibiu își va afla și adversarul din prima rundă de playoff.