CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Final de meci pe muchie de cuțit la Voluntari, adjudecat de echipa gazdă

BC CSU Sibiu a pierdut meciul disputat duminică seară, 17 martie, pe terenul lui CSO Voluntari. La capătul unui joc disputat echipa gazdă a reușit să se impună cu scorul de 77-72.

Băiteții antrenați de Tomas Rinkevicius au deschis excelent meciul și și-au creat un avantaj maxim de 7 puncte. Gazdele aveau să închide primul sfert cu un coș de trei puncte pe sirenă, astfel că scorul devenea 17-21. Actul secund a adus o altă dinamică de joc și echipa gazdă a reușit să treacă în față. „Galben-albaștri” au ținut aproape până în ultimele secunde dinaintea pauzei, Voluntari marca patru puncte la rând și la cabine se intra cu scorul de 43-36.

Repriza secundă a început favorabil tot gazdelor, care au reușit să se desprindă la o diferență formată din două cifre. A urmat un time-out solicitat de banca noastră și ușor, ușor a venit revenire, cu opt puncte la rând venite de la Mo Pratt. Sfertul trei avea să se încheie cu scorul de 64-59. Actul trei începea excelent și Marc Loving cu un dunk și o triplă restabilea egalitatea. A urmat un joc destul de încâlcit, cu puține reușite ofensive de fiecare parte. Mouha Barro cu un alley-oop reducea la minim diferența de pe tabelă, când mai erau 90 de secunde de joc. A urmat două faze defensive excelente ale aceluiași pivot, dar totuși Allen reușea să înscrie o triplă foarte dificilă. Jay Threatt a fost perfect după o vizită la linia de pedeapsă, care meciul să fie închis cu un three-point -play de Alex Olah.

Jay Threatt a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, cu 17 puncte, plus 3 recuperări și 2 pase decisive. Mo Pratt a reușit un double-double cu 15 puncte, 10 recuperări și 5 recuperări. Marc Loving a încheiat cu 12 puncte și 5 recuperări.

Au mai marcat: Ivanov – 8 puncte, Uță – 8, Dragoste – 5, Barro – 4, Gavriloaia – 3.

Nandor Kuti a absentat de la acest joc suferind de o răceală severă .

Pentru BC CSU Sibiu urmează un meci pe teren propriu contra celor de la Corona Brașov. Partida este programată miercuri, 20 martie, de la ora 19:00.