BC CSU SIBIU VS CSM Constanța

Sala Transilvania - 2024-05-04 12:00 AM

Am egalat seria cu CSO Voluntari din prima rundă a playoff-ului

Băieții noștri și-au luat revanșa după primul meci de la Voluntari, iar în cel de al doilea au reușit să se impună cu scorul de 98-96. Scorul la general devine astfel 1-1 și seria se mută la Sibiu, pentru meciurile 3 și 4.

Primul cinci trimis pe parchet de Tomas Rinkevicius a început alert partida, cu șapte punte marcate la rând, fără replică din partea adversarilor. Shumate a marcat primele puncte ale gazdelor, urmată de o triplă a lui Feazell. Apoi cinci puncte la rând venite de la Mirel Dragoste ne-au desprins la două posesii lungi. Jocul a curs în favoarea nostră până la finalul actului inaugural, când conduceam cu 22-31. Startul sfertului secund nu a continuat sub aceeași desfășurare. Voluntari la un run de 13-0 prin care prelua conducerea. Cu mai multă energie din partea echipei venite din spate, gazdele au rămas la conducere. Chiar și așa, băieții noștri s-au ținut aproape, iar la ultima fază a reprizei, Pavlin Ivanov a egalat la 51, după un buzzer beater.

La reluarea jocului am preluat rapid conducerea și am avut un avantaj de șapte lungimi. A urmat un joc în care fiecare echipă a găsit răspuns la reușitele celeilalte, iar astfel,  după 30 de minute de joc, scorul era tot egal, 73-73. Sfertul patru a fost unul nebun. Jay Threatt și Marc Loving ne-au dus de două ori la conducere cu coșuri de afară. Ilfovenii au reușit să se desprindă în două rânduri la șase puncte. De fiecare dată a venit răspuns de la Pavlin Ivanov, care a lovit de la distanță. Cinci puncte avea Voluntari avans cu mai puțin de 90 de secunde de joc. Au venit două reușite ale lui Jay Threatt, după care tot el îi pasa decisiv lui Rareș Uță, care ne ducea în față cu 16 secunde rămase pe ceas. Gazdele au ratat de la distanță, iar Mirel Dragoste a închis inteligent meciul de la libere când mai erau doar 0.5 secunde pe cronometru.

Marc Loving a fost cel mai bun marcator al echipei noastre cu 21 de puncte, lângă care a adăugat și 7 recuperări. Pavlin Ivanov a totalizat 17 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive. Tot 17 puncte a avut și Jay Threatt plus 6 pase decisive. Rareș Uță a fost din nou aproape de double-double cu 16 puncte și 9 recuperări. Mo Pratt și-a trecut în cont 12 puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări, iar Mirel Dragoste 10 puncte, 2 pase decisive și o recuperare.

Mouhamed Barro și Nandor Kuti au venit de pe bancă cu un aport defensiv foarte important, mai ales pe final de meci, iar primul a și reușit 5 puncte și 2 recuperări.

Meciul cu numărul 3 al serie are loc joi, 18 aprilie, de la ora 19:45, în Sala Transilvania din Sibiu.