CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Act decisiv exemplar și victorie contra lui Dinamo București

Echipa noastră a reușit o victorie la finalul turului din Top 10. BC CSU Sibiu a primit luni, 11 martie, vizita lui Dinamo București într-un meci din Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95 – ediția 2023/2024 și a reușit să se impună cu scorul de 77-66.

Startul de partidă a fost unul mai greoi pentru băieții lui Tomas Rinkevicius, care s-au văzut conduși la 12 puncte încă din primele minute. Revirimentul a venit rapid, cu un parțial de 8-0, iar până la încheierea primului sfert doar cinci puncte mai despărțeau cele două echipe, 18-23. Actul secund a readus echilibrul pe tabelă, cele două echipe mergând umăr la umăr aproape pe toată durata sa. Marc Loving închidea prima repriză cu un three-point-play și BC CSU Sibiu era în față, 37-36.

Dinamo a revenit din nou mai bine pe parchet și de această dată a pus opt lungimi distanță pe tabelă. Avea să fie cifra care despărțea cele două formații și la finalul sfertului trei, 51-59. Revenirea a fost dată de Jay Threatt și Marc Loving, care au marcat trei triple la rând și echipa de la conducere se schimba. A venit momentul ca apărarea echipei noastre să își intre în drepturi. Fără coș primit în ultimele patru minute de joc, BC CSU Sibiu s-a îndreptat spre victorie. Scor final 77-66.

Jay Threatt a fost principalul realizator al echipei noastre cu 19 puncte, 7 recuperări și 7 pase decisive. Marc Loving a reușit 14 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive. Mouha Barro a încheiat partida cu 11 puncte și 6 recuperări, iar Nandor Kuti a adăugat 10 puncte.

Au mai marcat: Mo Pratt – 9 puncte (11r+3a), Aurelian Gavriloaia – 8 puncte (2r) și Rareș Uță – 6 puncte (3r).

BC CSU Sibiu a ajuns la 6 victorii și 7 înfrângeri și ocupă poziția a 4-a în clasamentul Ligii Naționale de Baschet Masculin. Următorul meci pentru trupa noastră este programat duminică, 17 martie, pe terenul celor de la CSO Voluntari.